Nowe linki

Do linków prawniczych na mojej stronie domowej dodałem kilka ciekawych linków, mianowicie do ogólnopolskiej bazy danych elektronicznych ksiąg wieczystych ekw.ms.gov.pl, a nieco wcześniej do rejestru poświadczeń dziedziczenia KRN/RAPD oraz wyszukiwarki miejsc, gdzie mogą znajdować się akta pracowników zlikwidowanych jednostek (archiwa państwowe ewidencja.archiwa.gov.pl lub prywatni usługodawcy na podstronie www.zus.pl).

Do nowości legislacyjnych dodałem kilka nowych książek, m.in. Pawła Kuczmy o lobbingu i Bartosza Skwary o rozporządzeniach.

Do linków genealogicznych dodałem dopiero co rozbudowaną witrynę archiwów państwowych Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej „ZoSIA” szukajwarchiwach.pl. Na stronie już można przeglądać zeskanowane akta stanu cywilnego niektórych parafii w Warszawie z XIX i początków XX w. Docelowo mają tam znaleźć się „informacje i kopie archiwaliów ze wszystkich archiwów państwowych”. Projekt rozwijany jest równolegle do Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl.

Przy okazji metryk, przypominam, że są one stopniowo udostępniane w Internecie nie tylko przez archiwa państwowe, lecz również parafie i archiwa kościelne, towarzystwa genealogiczne, niektóre inne instytucje, a nawet prywatnie przez genealogów-amatorów. Z uwagi na rozproszenie miejsc udostępniania, wszystkie zbiorczo podlinkowane są  na stronie Jakuba Charęzy www.ksiegi-parafialne.pl.

Dla poszukujących krewnych na Kresach polecam bazę miejscowości kresowych. Ci sami autorzy udostępniają też wykaz Polaków represjonowanych przez NKWD w płn.-zach. Rosji. Dla znających język rosyjski mogę też polecić szerszą publikację ofiar terroru politycznego w ZSRR.

Kończąc, polecam również jeden z wielu projektów (ale chyba najważniejszy jako „opus viate”) dra Marka Minakowskiego, Wielką Genealogię MJK www.wielcy.pl. Jest to gigantyczne polskie drzewo genealogiczne, na którym w jedną wielką rodzinę powiązanych jest wielu Polaków, począwszy od potomków uczestników Sejmu Wielkiego, przez osoby wymienione w herbarzach czy w Polskim Słowniku Biograficznym, a kończąc na osobach znanych z pierwszych stron współczesnych i dawnych gazet. Niedawne informacje o koligacjach rodzinnych Komorowskiego, Kaczyńskich, Jaruzelskiego, Jana Pawła II, Reja, Kochanowskiego, Krasickiego, Mickiewicza, Sienkiewicza, Kopernika, Skłodowskiej, Kościuszki czy Miłosza (wszyscy są skoligaceni) — pochodziły właśnie stamtąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *