Wojenne znajomości

Nie ma co prawda żadnej rocznicy związanej z wybuchem drugiej wojny światowej, ale skanując stare zdjęcia rodzinne do genealogii natrafiłem na kilka niezwiązanych z rodziną. Być może warto je upublicznić, w końcu uwieczniają czyichś przodków, czyjąś rodzinę, dla kogoś są nieznanym śladem ich istnienia… Moi przodkowie spotkali tych ludzi na swojej drodze przemieszczając się w trakcie wojen, uciekając przed jednymi lub powracając po innych. W tych ciężkich chwilach obce dla siebie rodziny najwyraźniej pozostawiły namacalny ślad w pamięci, skoro mimo upływu ponad 70 lat nikt z moich przodków tych zdjęć najzwyczajniej nie wyrzucił. Być może mają być znalezione w Internecie przez ich potomków? Jeśli więc ktoś rozpoznaje osoby na tych zdjęciach, proszę o kontakt.


Pierwsze zdjęcie (MR0007) według opisu mojej mamy przedstawia rodzinę poznaną przez Jana i Ludwikę Rodaków w czasie ucieczki przed wojną. Na odwrocie pieczątka: „Foto – film, L. Kędzierski”.

MR1007

Rodzina poznana przez Jana i Ludwikę Rodaków w czasie ucieczki przed wojną

Kliknij, aby powiększyć twarze

Kliknij, aby powiększyć twarze

Jak się dowiedziałem już po opublikowaniu niniejszego wpisu na blogu, to rodzina mojej własnej praprababci Florentyny Zapłotnej i jej syna Antoniego ☺ Inny egzemplarz zdjęcia w oryginale posiada również wujek Maciek Paciorek.


Drugie zdjęcie (MR0016) przedstawia rodzinę Paczuszek lub Paczuszka ze wsi Wypęk:

MR0016

Kliknij, aby powiększyć twarze

Obszerna adnotacja na rewersie brzmi:

„Wypęk, 10 września 1939 r.

Pamiątka z wojny roku 1939.

Rodzina Paczuszków: Władek, Stasio, Janek.

Adres: woj. warszawskie, pow. grójecki, gm. Kąty, wieś Wypęk

Paczuszka Antoni”

MR0016

MR0016

Dziś takiej wsi jak Wypęk nie znajdziemy na dzisiejszych mapach. Podobno obecnie jest to część wsi Solec pod Warszawą. Jak patrzę na mapę, to poraża osobista tragedia Polaków w pierwszych dniach września 1939 r., którzy piechotą z rodziną i całym dobytkiem przemierzyli tam ponad 225 kilometrów z Wielunia… A wędrował cały Wieluń, dla przypomnienia zniszczony przez Niemców na samym początku wojny. Jak wiadomo, Niemcy z Rosjanami wkrótce zajęli cały kraj, więc i większość wróciła do tego, co pozostało z rodzinnego Wielunia.

Zobacz też: Wspomnienia Teresy Czechowicz, mieszkanki Praszki, o pierwszych dniach września 1939 r., cz. 1, 2, 3, 4, 5

Swoją drogą ciekawe, czy Władysław, Stanisław i Jan Paczuszkowie jeszcze żyją. Dziś mieliby powyżej 75 lat. Ugościli prawdopodobnie rodzinę mojej babci Kazimiery Rodakówny (wówczas jeszcze panny), jej rodziców Jana i Ludwiki Rodaków i być może niektóre z sióstr: Janinę, Krystynę i Helenę.

Według prof. Rymuta, w powiecie piaseczyńskim, do którego obecnie administracyjnie należą Solec z Wypękiem, w 2002 r. mieszkało 4 mężczyzn i 1 kobieta, razem 5 osób, o nazwisku Paczuszka. Z kolei nazwisko Paczuszko (zakończone literą O) nosiło 7 osób w mieście Szczecin. Są więc szanse, że niniejszy post na blogu może być przez kogoś znaleziony…


Trzecie zdjęcie (MR0035) przedstawia nieznaną rodzinę, według opisu mojej mamy prawdopodobnie z lat 1920., ale nie wiem, czy z czasów walk Piłsudskiego z bolszewikami o Kresy Wschodnie, w czym uczestniczył znów mój dziadek Jan Rodak, czy też z innych okoliczności. Na moje oko rodzina ziemiańska lub dawna rodzina ziemiańska, w tle widać chyba służbę. Kobieta siedząca pośrodku być może została sama, gdy mąż poszedł na wojnę, a może jest wdową…

Nieznana rodzina

Nieznana rodzina

Kliknij, aby powiększyć twarze

Kliknij, aby powiększyć twarze


Mam wiele więcej zdjęć nieznanych mi osób z okolicy Wielunia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *