Wyszukiwarka Thunderbird nie działa?

Trafiło mi się stracić kilkanaście minut na poszukiwaniu przyczyny i rozwiązania oraz teraz na karniak, by zapamiętać na przyszłość, a może komuś pomóc.

Mój program (klient) poczty elektronicznej Mozilla Thunderbird 68.7.0 ma opcję wyszukiwania wiadomości w nowy  oknie (CTRL+K/CTRL+SHIFT+F) oraz szybkiego filtrowania wiadomości w tym samym oknie (CTRL+SHIFT+K). W jednej ze skrzynek (folderów/katalogów) niewątpliwie widziałem czyjąś wiadomość. Gdy tam powróciłem i nie chciałem przewijać i szukać ręcznie, użyłem wyszukiwarki i filtrowania po nazwie korespondenta. Niestety nie znaleziono takiej wiadomości, mimo że w różnych konfiguracjach zacząłem wpisywać od fragmentu po pełne nazwisko lub imię, a byłem pewien, że taka była. Upewniałem się, że nie robię nigdzie literówki. W końcu znalazłem ją ręcznie, następnie z przekory znów spróbowałem wyszukać — i dalej nic. Mimo że była. Próbowałem naprawić folder (potencjalnie mógł się uszkodzić indeks folderu w pliku podsumowania .msf), ale to akuratnie nie mogło w niczym pomóc.

Podejrzałem kod źródłowy wiadomości (CTRL+U) i tu zorientowałem się, że takiego imienia ani nazwiska, jak je widzę, wcale nie ma w tej wiadomości. Już wiedziałem, co się stało. Program wyświetlał nazwę nie z mejla, a z książki adresowej, w której kiedyś to ja dodałem imię i nazwisko. Bowiem cudza nazwa i e-mail były zupełnie różne od prawdziwego imienia i nazwiska, jakie ja sobie wprowadziłem, bym wiedział, kto pisze pod pseudonimem.

Wyłączyłem (odznaczyłem) w menu Narzędzia → opcje → wyświetlanie → zaawansowane → pokazywanie tylko nazw kontaktów dla nadawców z książki adresowej. Pomogło. Co piszę ku pamięci własnej i dla pomocy „cudzej”. Przez Google może ktoś znajdzie i szybciej załapie niż ja☺

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *