Respond czy Respondek?

Mój prapradziadek Michał Kalinowski był synem Jana i Zofii z Zagrodników małżonków Kalinowskich ze Strojca koło Praszki. Jego dziadkami byli Tomasz i Petronela z Krzemińskich Kalinowscy oraz Paweł i Maria Zagrodnicy. Nazwisko rodowe Marii zostało wymienione w akcie zgonu jej córki Zofii jako Respond.

Akt zgonu Zofii, córki Marii z Respondów (ASC Praszka 228/1848, MR4879)

Akt zgonu Zofii, córki Marii z Respondów (ASC Praszka 228/1848, MR4879)

Dotychczas powątpiewałem w poprawność tego nazwiska. Współcześnie w Praszkowskiem nie żyją już żadni Respondowie, w całym kraju uchowało się tylko ok. 85 Respondów. Sądziłem raczej, że albo ja źle odczytuję ten wyraz, albo pomylił się ksiądz (żeby mieć pewność co do nazwiska rodowego zmarłej, ksiądz musiałby odszukać akt małżeństwa jej rodziców, które miało miejsce ponad pół wieku wcześniej).

Jednakże w sąsiedniej wobec Praszki parafii Żytniów w tym samym czasie mieszkała co najmniej jedna rodzina Respondków, a więc z całkiem podobnym nazwiskiem (Respond — Respondek).

Przykładowy akt urodzenia Katarzyny Respondek (ASC Żytniów 46/1827)

Przykładowy akt urodzenia Katarzyny Respondek (ASC Żytniów 46/1827)

To drugie nazwisko jest bardziej liczne po dziś dzień. W całej Polsce nosi je ok. 1921 osób, w tym najwięcej w okolicach Olesna, niedaleko którego leżą Praszka, Strojec i Żytniów. Co ciekawe, z tarnogórskiego pochodzi Krzysztof Respondek, artysta kabaretu „Rak”.

Praprapraprababcia mogła być więc zarówno z Respondów, jak i Respondków, ale nawet ten pierwszy wariant już wydaje mi się możliwy.

6 Komentarzy

 1. Stanislaw

  Mam podobny dylemat z tymi nazwiskami
  Respond – biegnij do URL:
  http://www.drohiczyn.opoka.org.pl/?action=parafia&id=29
  Respondek – biegnij do URL:
  http://de.wikipedia.org/wiki/Erwin_Respondek
  Uwaga: „im dalej w las tym …” – z ostatniego URL dochodzi pierwotne nazwisko: Repond … :-)

 2. Tadeusz

  Właśnie rozpoczynam badanie genealogiczne moich przodków.
  Zapisałem się do Częstochowskiego Towarzystwa Genealogicznego i mam nadzieję odnaleźć akty urodzin, ślubów i zgonów Respondków Kacpra i Marcelego.Wiedza pochodząca z rodzinnych przekazów mówi iż( pierwotnie 1715 r.) nazwisko Respondek brzmiało Repond i pochodzi od francuskich Hugenotów, którzy osiedlili się na Śląsku.
  Czy potwierdzą to dokumenty i czy uda mi się do nich dotrzeć?
  Jeśli jesteś ciekawy,napisz do mnie.

 3. Stanislaw

  Hey, hey,
  Panie Tadeuszu
  Powodzenia w badaniach genealogicznych
  Czekam niecierpliwie na wyniki, na adres e-mail:
  gooroll [małpa] googlemail.com
  Pozdrawiam
  SR

 4. Tomasz Respondek

  Jeżeli Panowie znaleźli coś ciekawego w temacie nazwiska Respondek chętnie czegoś sie dowiem, gdyż pochodzę z Lublińca co jest blisko Olesna więc pewnie będzie jakieś powiązanie. Jeżeli do czegoś Panowie dotarli proszę o wiadomości na maila tomasz.respondek@tlen.pl

 5. Robert

  Może i za późno się odzywam, ale również chętnie dowiedziałbym się ciekawych rzeczy dotyczących mojego nazwiska. Jeśli grasują tu jeszcze jakieś niedobitki Respondków szukających czegoś więcej o swoim chociażby w cudzysłowie pochodzeniu czy historii: niechaj śle: ram7@vp.pl

 6. Barbara

  Witam! A ja poszukuję przodków Marianny Respondek(Rospondek) – żony Józefa Bejma (Bema).Prawdopodobnie urodziła się ok 1800 roku zmarła w wieku 41 lat 27.4.1840 r. Może ktoś mi pomoże – tworzę drzewo genealogiczne Bemów. Pozdrawiam Barbara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *