Niektórzy, ale nie wszyscy z genealogów, wiedzą, że jest pewne wartościowe pisane źródło historyczne — koperty dowodowe — które zawierają dokumentację związaną z wyrabianiem dowodów osobistych w Polsce (podania, życiorysy, odpisy metryk, zdjęcia i inne). Niegdyś na konferencji genealogicznej Geneami w Brzegu, jak i na łamach Varia Genealogica czy More Maiorum, ponadto w niejednej dyskusji w grupie flagowej i innych — informowano o możliwości korzystania przez genealogów z tego źródła.
Niestety, po wyroku NSA z 13.12.2023 sygn. akt II OSK 1983/22 coraz trudniejsze, a praktycznie – niemożliwe, staje się korzystanie z tych źródeł, przynajmniej na dotychczasowych też niełatwych zasadach… W uproszczeniu, choć wciąż prawniczo: kult pamięci rodziny pozostaje interesem faktycznym, a nie prawnym, pomimo ochrony przewidzianej w Kodeksie cywilnym, nie wystarcza więc do udostępniania tych źródeł genealogom przez urzędy (organy administracji publicznej)… Gdyby tak istniał przepis wprost dający prawny interes genealogom rodzinnym…
Jest coś, co jako genealodzy, będziemy mogli zrobić wspólnie. Zainicjować zmianę przepisów ustawy. To długa i daleka droga, ale możliwa. Docelowy wysiłek pod koniec tego roku (czyli jeszcze nie teraz, ale powoli zbieramy szyki) będzie polegał na zebraniu 100 tysięcy podpisów. Niemożliwe? Nie takie inicjatywy dawały radę.
Na razie więc tylko zbieramy grupę osób zainteresowanych przyszłymi działaniami polegającymi na zbieraniu podpisów poparcia na rzecz obywatelskiego projektu ustawy dla genealogów w zakresie kopert dowodowych.
Założenia i brzmienie projektu są w trakcie tworzenia, ale jeśli już dopuszczasz przyszłą gotowość do zbierania podpisów, to zapraszamy na Facebooku do grupy o nazwie: „Koperty dowodowe – grupa obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej” pod adresem:
https://www.facebook.com/groups/koperty/
W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy zamieszczać tam kolejne informacje, jak również poinformujemy o kolejnych formalnych krokach (prosimy o trochę cierpliwości, aż wszystkie się zadzieją, nim w pełni je będziemy rozgłaszać).