Wyszukiwarka tego, co jest na zdjęciach

Wyobraźmy sobie taką sytuację: mamy w albumie stare rodzinne zdjęcie, na którym znajduje się nasz dziadek i jakiś nieznany mężczyzna. Niestety dziadek już nie żyje, a nikt już nie wie, kim był ów mężczyzna. Można spróbować dać ogłoszenie w internecie na różnych forach, może ktoś rozpozna… Teraz wreszcie raczkuje nowy sposób: internetowa wyszukiwarka grafiki II generacji. Sama rozpozna elementy na zdjęciu i wyszuka inne podobne zdjęcia w Internecie… To wizja przyszłości, ale już dzisiaj mamy w fazie testów TinEye.com.

Jest to wyszukiwarka grafiki. Ale nie, nie jest to wyszukiwarka tekstów znajdujących się w pobliżu znacznika IMG w kodzie HTML (tak działa images.google.pl). Jest to wyszukiwarka grafik dosłownie. Aby wyszukać w niej jakiegoś obrazka (widoku) należy… podać szukany obrazek. Wyszukiwarka sama odnajdzie to, co jest na nim przedstawione, niezależnie od tego czy jest to sylwetka osoby, jej twarz, jakiś budynek czy abstrakcja. Nie ma też znaczenia kadr i ujęcie zdjęcia.

Wreszcie staje się możliwa sytuacja, którą kiedyś sobie wymyśliłem. Podaję do wyszukiwarki zdjęcie rodzinne z nieznaną mi osobą, a wyszukiwarka znajduje mi inne zdjęcia tej samej lub bardzo podobnej osoby. Mogłyby być nawet szanse, że w ten sposób będzie się dało odnaleźć krewnych!

Wyszukiwarka jest jak na razie w fazie testów, dlatego przed skorzystaniem należy się nieodpłatnie zarejestrować. Baza danych aktualnie obejmuje niestety niewielką liczbę grafik, ale w przyszłości może się to zmienić.

1 Komentarz

  1. Maciej Róg

    Serwis MyHeritage.com jako jeden z pierwszych zastosował zaawansowaną technologię rozpoznawania twarzy dla osobistych zdjęć i rodzinnej historii. Można sprawdzić m.in. jaką gwiazdę ktoś przypomina lub do którego z rodziców ktoś jest bardziej podobny — oczywiście oceny dokonuje sam komputer. Więcej na stronie http://www.myheritage.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *