Najmłodszy brytyjski dziadek

Niniejszy blog porusza nie tylko tematy urzędnicze, publikuję tu także ciekawostki genealogiczne.

Dzisiejszy DailyMail informuje o najmłodszym dziadku z Wielkiej Brytanii, którym stanie się… 29-letni Walijczyk. W sierpniu 2011 r. jego 14-letnia córka urodzi bowiem mu wnuka. On sam miał 15 lat, gdy został ojcem. Jego 47-letnia matka, która miała 18 lat w chwili jego narodzin , zostanie w związku z tym prababcią. Poprzedni podobny „rekord” (ale czy o to tutaj chodzi?) również pochodzi z Wysp, wówczas 29-letniemu dziadkowi wnuka zafundował 14-letni syn.

W moim drzewie genealogicznym jak dotychczas najmłodszą babcią pozostaje 35-letnia w chwili narodzin wnuczki Ann Goglio, a najmłodszym dziadkiem 37-letni wówczas Irwin (oboje z USA). Ann była również najmłodszą prababcią w wieku 59 lat. Najmłodszym mężczyzną, który w mojej rodzinie został za życia pradziadkiem, był 66-letni wówczas Władysław (Polska). Najmłodsi rodzice w mojej rodzinie mieli po 16 lat. Wbrew pozorom lista tych ostatnich nie jest krótka. Większość młodych rodziców pochodzi z XIX w., ale odnoszę wrażenie, że statystyka pozostała u mnie ponadczasowa poprzez cały XX w. do dziś, bez względu na terytorium (nazwiska osób żyjących pominąłem, dane wg JSFamilii i mojej dzisiejszej wiedzy).

Jak widać, średnia różnica wieku między pokoleniami (rodzice÷dzieci) bez względu na stopień rozwoju cywilizacyjnego niezmiennie zaczyna się poniżej zwyczajowego progu pełnoletności 18 lat. Jeśli tak niski wiek będzie się powtarzał we wszystkich kolejnych pokoleniach jakiejś rodziny,  to w ciągu wieku (100 lat) zamiast średnio 4 pokoleń, na świat może ich przyjść nawet 6 lub 7. Rodzina wspomnianego na wstępie Walijczyka osiągnęła (a raczej dopiero osiągnie w sierpniu) liczbę co najmniej 4 pokoleń w ciągu niecałego pół wieku (1964-1982-1997-2011). W moim własnym wywodzie przodków to zaledwie… 3 pokolenia na cały wiek!

Niski wiek wejścia w rodzicielstwo to głównie problem społeczny. Przede wszystkim taka sytuacja stwarza wiele problemów dla dziecka, które ma zostać rodzicem, i jego otoczenia. Abstrahując jednak od sytuacji tu i teraz, dla amatorów rodzinnej genealogii to także przyczynek do dyskusji o przodkach, jeszcze większe różnice wieku między kuzynami, a w przyszłości prawdopodobnie jeszcze bardziej rozległa rodzina.

A ile lat mieli najmłodsi dziadkowie w Waszych rodzinach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *