Gdy w NAS brak dostępu do pamięci USB

Wdrażam się do użytkowania serwera plików NAS, czyli prywatnej chmury danych i obliczeniowej. W moim przypadku wybór padł na model TS-453a firmy QNAP z systemem (po aktualizacji) QTS 4.2.0. Być może przyda się komuś (via Google) informacja, dlaczego czasem pomimo podłączenia do gniazda USB zewnętrznej pamięci (typu flash/pendrive lub zewnętrzny dysk twardy HDD/SSD), choć w powiadomieniach o zdarzeniach jest widoczny komunikat o podłączeniu pamięci, nie można się dostać do danych, nie widać ich w strukturze stacji plików File Station. Nie ma znaczenia system plików, gdyż typowe systemy plików (FAT32, NTFS, EXT4, EXT2) są obsługiwane przez mój NAS. Podobnie obsługiwane są zarówno USB 3.0 jak i niższe 2.0. Ów pozorny problem wiąże się z zarządzaniem uprawnieniami w zaawansowanych systemach (w domowych warunkach często nieświadomie mamy jedno konto administratorskie i tylko my z niego korzystamy — system plików EXT4, jak i wszelkie systemy, do których dostęp może mieć wiele osób, w tym NAS, przewidują zarządzanie użytkownikami/kontami i ich uprawnieniami).

Domyślne administratorskie konto „admin” automatycznie uzyskuje dostęp (uprawnienia) do zewnętrznych pamięci USB. Natomiast inne konta administratorskie i inni użytkownicy — domyślnie nie mają doń dostępu/uprawnień. Można to zmienić, zwłaszcza jeśli ze względów bezpieczeństwa dezaktywowano konto „admin” (w Panelu sterowania w Ustawieniach uprawnień w Użytkownikach tworzy się nowego użytkownika, dodając go do grupy użytkowników: Administrators, a po przelogowaniu się na tego użytkownika, dotychczasowe konto admin edytuje się poprzez kolumnę: akcje i ikonę: Edytuj profil konta, tam na dole jest opcja do zaznaczenia: Wyłącz to konto; opcja ta nie jest widoczna na własnym zalogowanym koncie administratorskim ani innych kontach nieadministratorskich, dlatego należy się przelogować na inne konto administratorskie, wcześniej nadając sobie maksymalne uprawnienia do folderów i aplikacji).

Pamięci zewnętrzne USB montowane są chyba tak jakby (zdaję sobie sprawę z niefachowości mojego słownika…) jako odrębny wolumen (wolumin), dlatego widoczne są w QTS w Panelu sterowania w Ustawieniach uprawnień w Folderach współdzielonych w Udostępnianych folderach. Tam też w kolumnie Akcje poprzez ikonę Edytuj uprawnienia folderu udostępniania i przycisk Dodaj, można dodać kolejne konta (indywidualnie z listy wyboru Lokalni użytkownicy lub grupowo spośród Grup lokalnych; te ostatnie edytuje się w Panelu sterowania w Ustawieniach uprawnień w Grupach użytkowników). Potem dodanemu użytkownikowi trzeba kliknąć odpowiednie uprawnienia (Tylko odczyt albo Czytaj/Zapisz). Można też dodać grupę Everyone (każdy), wówczas każdy użytkownik domyślnie będzie miał dostęp do pamięci USB. Oczywiście wszystko trzeba zatwierdzić przyciskiem Zapisz, a w stacji plików File Station (czyli w odrębnej karcie/zakładce QTS ) dopiero wtedy należy odświeżyć hierarchiczną strukturę danych, w której podpięta pod USB pamięć pojawi się pod wolumenami zbudowanymi z dysków  wpiętych na stałe do obudowy NAS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *