YouTube nie odtwarza wideo na ruterach Netgear

Od co najmniej kilku miesięcy zmagam się z niespecyficznym problemem, że w sieci domowej WiFi aplikacje YouTube i Chrome na smartfonie i tablecie, jak również na laptopie/PC przeglądarka internetowa Chrome — nie odtwarzają wideo w serwisie YouTube. Sam internet z powodzeniem bez większych zastrzeżeń działa. Zaczytują się inne treści YouTube, jak dane filmu, komentarze czy polecane filmy, ale wideo zaczyna się odtwarzać co najwyżej przez półtora sekundy lub najczęściej tylko pierwszą klatkę. Później ikona zajętości kręci się, mieli, ale wideo nigdy się nie odtwarza. W tej samej sieci, w tych samych systemach i urządzeniach, wszystko internetowo hula jak trzeba w innych aplikacjach/przeglądarkach (np. Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari). Nie działa tylko samo odtwarzanie wideo na YT/Chrome. Sprawdzone na kilku różnych urządzeniach. Ponieważ pomagało przełączenie na inną sieć (3G/LTE), winna powinna być sieć, czyli router (wolę spolszczenie: ruter). Urządzenia, producenci ani systemy operacyjne (Microsoft Windows / Apple iOS iPod/iPhone) nie mają znaczenia (błąd występuje i na komputerze i na smartfonie), prawdopodobnie dotyczyłoby to również systemów mobilnych Android.

Problemy pojawiły się nie wcześniej, niż odkąd mam nowy ruter Netgear, którego ustawieniom (producenta lub wprowadzonym przeze mnie) przypisuję problem.

Początkowo myślałem, że winna jest ręczna konfiguracja zasad funkcji QoS (Quality of Service) umożliwiającej zmniejszanie / zwiększanie priorytetu dla poszczególnych usług lub urządzeń. Z listy gotowców wybrałem bowiem znane mi usługi, pośród których najwyraźniej większość używanych była, ale być może nie było tych odpowiedzialnych za wideo YT. Całkowite wyłączenie QoS o dziwo pomogło, ale tylko dla jakiegoś testowego jednego wideo. Nie wiedzieć czemu. Przy kolejnych już znów nie działa. W aktualnym firmware i moim modelu ścieżka dostępu do tych ustawień jest następująca: Zaawansowane → Zainstaluj → Konfiguracja usługi QoS → Włącz → Ręczne.

Dociekliwość doprowadziła mnie do stwierdzenia, że winny jest jednak protokół QUIC jest wykorzystywany w Chrome/YT jako alternatywa UDP dla TCP (zapewne niezbyt dobrze to rozumiem) i choć może być też wyłączony w ustawieniach chrome://flags to jednak domyślnie jest przez te aplikacje stosowany i najwyraźniej blokowany…

Na razie nie rozwiązałem problemu. Obiecuję sobie, że już więcej nic od Netgear znów nie kupię…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *