Wciąż wyskakujące pytania o powiadomienia

Być może trafiłe(a)ś tutaj, poszukując sposobu rozwiązania nieco denerwującego problemu z wciąż wyskakującymi pytaniami o zgodę na odbieranie powiadomień, które nie znikają, dopóki nie przejdziemy do innych okien/kart/zakładek przeglądarki, albo nie zamkniemy bieżących z takim pytaniem. Występuje to od co najmniej 2017 r. w niektórych przeglądarkach internetowych na stacjonarnych wielkoekranowych urządzeniach takich jak laptop czy PC. W moim przypadku jest to przeglądarka Mozilla Firefox (w tym przypadku system operacyjny nieistotny), a tu pytanie aktualnie brzmi:

Czy odbierać powiadomienia od witryny „X”?

gdzie w miejscu X pada adres URL domeny internetowej typu www.example.com:

Czy odbierać powiadomienia od witryny – komunikat

Czy odbierać powiadomienia od witryny – komunikat

Komunikat (notyfikacja, pytanie o otrzymywanie powiadomień) wyskakuje, w zależności od witryny, na początku w trakcie jej otwierania (nim cokolwiek innego zobaczymy), albo dopiero po załadowaniu strony (zdarzenie onLoad), albo przy próbie opuszczania lub zamykania/przeładowania karty (zdarzenia onBlur / onBeforeUnLoad / onUnLoad itp. ze świadomością niepoprawności wielkich liter dla geeków). Nie odnoszę się tu do różnych innych podobnych funkcjonalności (zwykła reklama, wyskakujące okno pop-up, pasek cookie).

Widzę w praktyce, że użytkownicy internetu często nie klikają na „odbieraj”, gdyż wcale nie chcą żadnych powiadomień. Natomiast co któreś odwiedziny tej samej witryny wciąż klikają na opcję „Nie teraz”. Efekt jest tylko tymczasowy, do czasu przeładowania strony (powrotu po jakimś czasie nieobecności):

Zablokowano tymczasowo – komunikat

Zablokowano tymczasowo – komunikat

Otóż jest metoda, by zmniejszyć liczbę samych pytań o powiadomienia ☺ bowiem w prawym dolnym rogu komunikatu jest strzałka w dół, pod którą kryje się kolejna opcja „Nie pozwalaj”. Dopiero wybranie tej opcji powoduje, że faktycznie nie jesteśmy nękani powiadomieniami o powiadomieniach… ☺

Zablokowano (na stałe) – komunikat

Zablokowano (na stałe) – komunikat

Wiem, że to proste i oczywiste, ale jak widać wcale nie jest ☺ Czasem zamiast na odwal powtarzać dziesiątki razy tę samą czynność, lepiej przeczytać ze zrozumieniem lub poszukać, co z fantem zrobić ☺ Gratuluję, jeśli dzięki tej poradzie jesteś o pół kropli spamu do przodu ☺ bowiem ta technika często jest wykorzystywana w marketingu. I dobrze, niech sobie korzystają ☺ ja wolę być świadomy i korzystać, kiedy to ja chcę ☺

Na marginesie, powiadomienia realizowane są w technologii Web Push API, wg Firefoxa to rodzaj subskrypcji działającej jeszcze bardziej w tle. Od strony teoretycznej wg Wikipedii różni się to od klasycznych metod PULL (GET/POST) tym, że to nie przeglądarka klienta (użytkownika-internauty) inicjuje połączenie (wysyła zapytanie na serwer, czy pojawiło się coś nowego), lecz sam serwer z siebie wysyła zmiany do maszyny człowieka. Od strony praktycznej różni się to sposobem realizacji; stare czytniki kanałów RSS/Atom pokazują wpisy jako zakładki/ulubione lub wiadomości; nowe WebPush pokazuje się w formie komunikatu pod paskiem adresowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *