Problemy z IPv6/VDSL

Orange zachęca do miłości, tak bowiem nazwał (Love) ofertę łączącą internet stacjonarny z telefonią stacjonarną i mobilną oraz telewizją (4w1). Przy okazji wymieniają modemy/rutery, często zamiast — starych białych Liveboxów z ADSL download do 6÷10 Mbps (0,75÷1,25 MB/s) z protokołem PPPoA i starą czwartą wersją internetowego protokołu IPv4 i adresacją URL np. http://192.168.x.x:443/plik.html, bez szczególnego uświadamiania użytkowników uzyskuje się — nowe czarne Livebox/Funbox (Sagemcom) z VDSL2 download do 40÷80÷300 Mbps (5÷10÷37,5 MB/s) z PPPoE IPv6 i adresacją np. http://[0000:0000:000:0000:000:0000:0000:0000]:443/plik.html — przynajmniej tak odnalazłem i działa dla Mozilla Firefox – względem adresu URL zwykłego IP, w wersji IPv6 należy go otoczyć nawiasami [kwadratowymi].

Wszystko super i nowocześnie… ale zmagając się z rekonfiguracjami rutera (jeden z modeli Netgear miał obsługiwać IPv6+VDSL+PPPoE ale chyba w połączeniu tych trzech jednak nie potrafi AKTUALIZACJA: ponoć półtora roku kilkanaście wersji firmware nie obsługiwało IPv6+VDSL ale od kilku wersji już obsługują – niestety nie u mnie, mimo przywrócenia ustawień fabrycznych i prób konfiguracji od zera, dalej nie obsługuje) i serwera-chmury (QNAP/QTS daje radę z IPv6) dostrzegam, że ja jeszcze jakoś dam radę, choć wolałbym i mam co robić innego… ale czy ktoś z obsługi w salonach czy telefonicznych i internetowych telemarketerów, uprzednio w ogóle pytał lub informował konsumentów, żeby się upewnili, czy ich sprzęt i oprogramowanie (a mało to starych Windowsów, smartfonów, drukarek, własnych ruterów, innych urządzeń itp.) bezproblemowo obsłuży IPv6 czy VDSL? Czy w ogóle wiedzą, że coś im „ulepszono”? Że zamiast telefonu stacjonarnego otrzymają VoIP? Popieram unowocześnianie przy okazji, ale masówka gubi wyjątki od reguł… Na dziś wg Google, wdrożenie IPv6 w Polsce jest na poziomie 8,47%, wobec np. 36,12% w Niemczech.

Rutery pomarańczy na swój sposób obsługują porty (NAT/PAT – wg nieznanych mi reguł po odświeżeniu okazuje się, że zmienia sobie porty zewnętrzne np. zamiast 443 robi 34761) tudzież ich automatyczne otwieranie i przekierowania (UPnP). Domyślnie porty są nie tylko blokowane przez zaporę sieciową, ale i niskie standardowe porty są przez FunBox podmieniane w obrębie IPv6, co doczytałem w komentarzach filmu:

<początek cytatu> „(…) zamieniania nr portu na 4-5 cyfrowy. Uwaga! Jest to widoczne dopiero po wyjściu i ponownym wejściu do zakładki NAT/PATi. Połowiczne rozwiązanie (Orange):
1. Po aktualizacji oprogramowania przez Orange pojawia się haczyk »Wymuś protokół IPV4« w zakładce gdzie są dane logowania modemu.Odhaczenie go powoduje że przekierowanie np portu 81 na 81 jest możliwe i ww. filmik działa.
Moje rozwiązanie:
2. Jeżeli chcemy pracować z IPV6 są dwie metody:
a) Po pierwsze port który podmienił modem działa.
b) Jeżeli chcemy mieć ten sam nr na we i wy. należy go zmienić na np 50001 ( lub większy)
Ta metoda u mnie spowodowała konieczność zmiany portu kamery z 81 na 50001.
Warto też przypisać kamerze statyczne ip np 192.168.1.90
Kamera z tak ustawionym portem jest widziana z zewnątrz przez DDNS. a IPV6 działa
Z czytanej przeze mnie dokumentacji IPV6 wynika że iPV6 chroni porty o niższych numerach stąd to podmienianie”. <koniec cytatu, pisownia prawie oryginalna>

2 Komentarzy

  1. Andreo

    No tak. W takiej sytuacji ja mógłbym tylko zakląć, chociaż idiotą się nie czuję. Ciekawe jak by się poczuli eksperci z Orange gdybym wysłał im pismo w sprawie ich chorych roślin na działce, albo procedur rejestracyjnych, gdyby chcieli uprawiać ziemniaki a nawet je potem sprzedawać. Każda branża ma swój specyficzny język, żargon, ale nie powinno się używać go w kontaktach z osobami postronnymi.

    1. Maciej Róg (Post autora)

      Andreo ;) Kojarzysz naklejkę na starych telewizorach „zerwanie plomby grozi utratą gwarancji”? :) Kiedyś technikalia były zamknięte pod obudową z taką plombą, co prawda w instrukcji był schemat instalacji elektrycznej w środku, ale to też było dla nielicznych. Teraz współczesne sprzęty informatyczne-komputerowe mają bardzo wiele poziomów użytkowników. Nie są w stanie ukryć wszystkiego przed Osobami, które nie mają bardziej zaawansowanych potrzeb :) Dla nich wciąż jest zasada: nie wiesz, nie dotykaj, nie zmieniaj :) Nawet jeśli zdjęli obudowę i widzą dużo kabelków :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *