Dzień Babci i Dziadka

Należę do tych wnuków, którzy swych dziadków nie pamiętają. Jeden zmarł pięć lat przed moim przyjściem na świat. Troje pozostałych zmarło nim ukończyłem trzeci rok życia. Groby wszystkich z nich są setki kilometrów od miejsca, w którym mieszkam. Tak naprawdę nigdy więc nie obchodziłem ani Dnia Babci (21 stycznia), ani Dnia Dziadka (22 stycznia). W tym roku z tej okazji postanowiłem uczcić Ich pamięć krótką notką.

Zofia Róg (MR0074)

Zofia Róg (MR0074)

Zofia Wilkówna w dzieciństwie (MR0382)

Zofia Wilkówna w dzieciństwie (MR0382)

Zofia z Wilków Rogowa (1922-1984), babcia po mieczu – ze strony ojca, córka Antoniego Wilka i Franciszki Pyryt, żona Jana Roga, matka piątki dzieci (w tym Kazimierza), mieszkała w Nowej Dębie i tam została pochowana, gospodyni domowa.

Jan Róg (MR0075)

Jan Róg (MR0075)

Jan Róg w młodości (MR0413)

Jan Róg w młodości (MR0413)

Jan Róg (1914-1985), dziadek po mieczu – ze strony ojca, syn Wojciecha i Marii Wilk, mąż Zofii, ojciec piątki dzieci (w tym Kazimierza), mieszkał w Nowej Dębie i tam został pochowany, pracownik tamtejszych Zakładów Metalowych, członek Zakładowej Orkiestry Dętej, grał na bębnie, jak również na skrzypcach.

Kazimiera Rodakówna (MR0871)

Kazimiera Rodakówna (MR0871)

Kazimiera Kalinowska w dniu ślubu (MR0872)

Kazimiera Kalinowska w dniu ślubu (MR0872)

Kazimiera z Rodaków Kalinowska (1916-1985), babcia po kądzieli – ze strony matki, córka Jana Rodaka i Ludwiki Zapłotnej, żona Stanisława Kalinowskiego, matka czwórki dzieci (w tym Grażyny), urodzona w Ahrensbergu na robotach rodziców w Niemczech, wychowana w Wieluniu, po wojnie mieszkała w Brzegu, gdzie zmarła, pochowana w Wieluniu, gospodyni domowa, prowadziła wylęgarnię piskląt.

Stanisław Kalinowski (MR0067)

Stanisław Kalinowski (MR0067)

Stanisław Kalinowski w dzieciństwie (MR4351)

Stanisław Kalinowski w dzieciństwie (MR4351)

Stanisław Kalinowski (1915-1977), dziadek po kądzieli – ze strony matki, syn Ludwika i Ludwiki Baryły, mąż Kazimiery, ojciec czwórki dzieci (w tym Grażyny), urodzony w Strojcu, po wojnie mieszkał w Brzegu, tu też został pochowany, długoletni dyrektor tutejszej fabryki Meprozet (podówczas przedsiębiorstwa państwowego).

portret ślubny Zofii i Jana Rogów (MR0408)

portret ślubny Zofii i Jana Rogów (MR0408)

W Polsce i niektórych krajach europejskich dni babci i dziadka obchodzi się od dłuższego czasu w styczniu. Amerykanie obchodzą National Grandparents Day (wspólny „narodowy dzień dziadków”) we wrześniu w pierwszą niedzielę po dniu pracy, który również przypada tam we wrześniu.

portret ślubny Kazimiery i Stanisława Kalinowskich (MR0873)

portret ślubny Kazimiery i Stanisława Kalinowskich (MR0873)

Tyle o czterech dziadkach. Wcześniej pisałem już o szesnastu prapradziadkach. Teraz brakuje hasła pośredniego o ośmiu pradziadkach.

3 Komentarzy

 1. Halina Pociecha

  Piękne wspomnienia.Pamiętam Twoich dziadków ze strony mamy, nawet u nich przez pewien okres mieszkałam.

 2. Aga Mikulska (Kalinowska)

  Świetny pomysł.
  Aga Mikulska

 3. HenrykHofma

  Super. Twojego dziadka i babcię znałem bardzo dobrze, bardzo często chodziliśmy w odwiedziny do waszego domu. Siostry babci mieszkały na przeciwko nas na Ratajach. Dziadek Kalinowski to brat mojej babci, więc na uroczystościach rodzinnych często spotykaliśmy się. Hitem było jak babcia Kazia jechała rowerem do Lipek. Bo Kazia jak wsiadła na rower to nie umiała się zatrzymać, Pola krzyczała do dziadka Adama „leć łap Kazię bo wjedzie do stodoły”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *