Franciszek Zapłotny

Moja prababka Ludwika Rodakowa by┼éa z Zap┼éotnych. Jej ojcem by┼é Ludwik Zap┼éotny. Dopiero przedwczoraj dowiedzia┼éem si─Ö, ┼╝e urodzi┼é si─Ö w 1862 r. w Dymkach, by┼é synem Jana Zap┼éotnego i Apolonii Zieli┼äskiej, a zmar┼é w Wieluniu w 1898 w wieku zaledwie 35 lat, przyczyny zgonu nie znam. Moja rodzina Zap┼éotnych nie pochodzi wi─Öc z Niedzielska, Wielunia czy s─ůsiednich parafii, lecz ze wsi ÔÇ×DymkiÔÇŁ w parafii Lutut├│w (w linii prostej ok. 20 km od Wielunia). Nie o przodkach Zap┼éotnych chcia┼éem jednak tym razem pisa─ç.

Przypadkiem znalaz┼éem (#8630) informacj─Ö o podporuczniku Franciszku Zap┼éotnym, synie Wawrzy┼äca, urodzonym w 1909 r., kt├│ry zgin─ů┼é w Charkowie w 1940 r.

Po┼Ťmiertnie awansowany na stopie┼ä porucznika w 2007 r. przez Prezydenta RP, Lecha Kaczy┼äskiego, zmar┼éego niedawno w katastrofie lotniczej.

Apel Pamięci, pl. Piłsudskiego w Warszawie, 9 listopada 2007 r.
pobierz fragment w formacie mp3 (źródło: www.polskieradio.pl)

W Galewicach (w linii prostej ok. 20 km od Dymek) 16 kwietnia 2010 r. ods┼éoni─Öto tablic─Ö upami─Ötniaj─ůc─ů Ofiary zbrodni katy┼äskiej w 70. jej rocznic─Ö. Zwie┼äczeniem tych uroczysto┼Ťci by┼éo zasadzenie w Wieruszowie D─Öbu Pami─Öci. W┼Ťr├│d poleg┼éych uczczonych tego dnia by┼é m.in. por. Franciszek Zap┼éotny.

Ods┼éoni─Öcie tablicy upami─Ötniaj─ůcej ofiary katy┼äskie 1940-2010 (┼║r├│d┼éo: www.ipn.gov.pl)
Ods┼éoni─Öcie tablicy upami─Ötniaj─ůcej ofiary katy┼äskie 1940-2010 (┼║r├│d┼éo: www.ipn.gov.pl)
Na tablicy wymieniony m.in. Franciszek Zapłotny (źródło: www.gimgalew.pl)
Na tablicy wymieniony m.in. Franciszek Zapłotny (źródło: www.gimgalew.pl)

W internecie znalaz┼éem te┼╝ informacj─Ö, ┼╝e takim imieniem i nazwiskiem kto┼Ť podpisa┼é si─Ö pod Polsk─ů Deklaracj─ů o Podziwie i Przyja┼║ni dla Stan├│w Zjednoczonych (tom 9, strona 33) jako ucze┼ä Pa┼ästwowego Seminarium Nauczycielskiego M─Öskiego w Ko┼║minie.

ÔÇ×Franciszek Zap┼éotnyÔÇŁ (podpis pod deklaracj─ů)
ÔÇ×Franciszek Zap┼éotnyÔÇŁ podpisany pod deklaracj─ů

Ciekaw jestem sk─ůd pochodzi┼é por. Franciszek Zap┼éotny i czy by┼é spokrewniony z moim praprapradziadkiem Janem Zap┼éotnym z Dymk├│w.

PS. Inny Franciszek J├│zef Zap┼éotny, rocznik 1955, w latach 2006ÔÇô2010 ma mandat radnego gminy Galewice.

2 Komentarzy

 1. Anna

  Witam, por. Franciszek Zapłotny, o którym Pan pisze, to mój wuja, który pochodził z Osieka (gmina Galewice). Natomiast Franciszek Józef Zapłotny, o którym mowa w P.S. to mój tata.
  Pozdrawiam serdecznie
  Anna Zapłotna

  1. Maciej R├│g (Post autora)

   Możemy być spokrewnieni, jako że w końcu dotarłem do moich Zapłotnych :) Ludwikowe rodzeństwo też było z lututowskich Dymków, ale jego ojciec Jan, dziadek Kazimierz i pradziadek Jan Zapłotny oraz ich rodzeństwo mieszkali i rodzili się w cieszęcińskim Osieku :) do Galewic niedaleko :)

Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *