Franciszek Zapłotny

Moja prababka Ludwika Rodakowa była z Zapłotnych. Jej ojcem był Ludwik Zapłotny. Dopiero przedwczoraj dowiedziałem się, że urodził się w 1862 r. w Dymkach, był synem Jana Zapłotnego i Apolonii Zielińskiej, a zmarł w Wieluniu w 1898 w wieku zaledwie 35 lat, przyczyny zgonu nie znam. Moja rodzina Zapłotnych nie pochodzi więc z Niedzielska, Wielunia czy sąsiednich parafii, lecz ze wsi „Dymki” w parafii Lututów (w linii prostej ok. 20 km od Wielunia). Nie o przodkach Zapłotnych chciałem jednak tym razem pisać.

Przypadkiem znalazłem (#8630) informację o podporuczniku Franciszku Zapłotnym, synie Wawrzyńca, urodzonym w 1909 r., który zginął w Charkowie w 1940 r.

Pośmiertnie awansowany na stopień porucznika w 2007 r. przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, zmarłego niedawno w katastrofie lotniczej.

Apel Pamięci, pl. Piłsudskiego w Warszawie, 9 listopada 2007 r.
pobierz fragment w formacie mp3 (źródło: www.polskieradio.pl)

W Galewicach (w linii prostej ok. 20 km od Dymek) 16 kwietnia 2010 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą Ofiary zbrodni katyńskiej w 70. jej rocznicę. Zwieńczeniem tych uroczystości było zasadzenie w Wieruszowie Dębu Pamięci. Wśród poległych uczczonych tego dnia był m.in. por. Franciszek Zapłotny.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katyńskie 1940-2010 (źródło: www.ipn.gov.pl)
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katyńskie 1940-2010 (źródło: www.ipn.gov.pl)
Na tablicy wymieniony m.in. Franciszek Zapłotny (źródło: www.gimgalew.pl)
Na tablicy wymieniony m.in. Franciszek Zapłotny (źródło: www.gimgalew.pl)

W internecie znalazłem też informację, że takim imieniem i nazwiskiem ktoś podpisał się pod Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (tom 9, strona 33) jako uczeń Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Koźminie.

„Franciszek Zapłotny” (podpis pod deklaracją)
„Franciszek Zapłotny” podpisany pod deklaracją

Ciekaw jestem skąd pochodził por. Franciszek Zapłotny i czy był spokrewniony z moim praprapradziadkiem Janem Zapłotnym z Dymków.

PS. Inny Franciszek Józef Zapłotny, rocznik 1955, w latach 2006–2010 ma mandat radnego gminy Galewice.

2 Komentarzy

 1. Anna

  Witam, por. Franciszek Zapłotny, o którym Pan pisze, to mój wuja, który pochodził z Osieka (gmina Galewice). Natomiast Franciszek Józef Zapłotny, o którym mowa w P.S. to mój tata.
  Pozdrawiam serdecznie
  Anna Zapłotna

  1. Maciej Róg (Post autora)

   Możemy być spokrewnieni, jako że w końcu dotarłem do moich Zapłotnych :) Ludwikowe rodzeństwo też było z lututowskich Dymków, ale jego ojciec Jan, dziadek Kazimierz i pradziadek Jan Zapłotny oraz ich rodzeństwo mieszkali i rodzili się w cieszęcińskim Osieku :) do Galewic niedaleko :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *