Odkrywanie znaków LibreOffice Writer

szkic przewodowej klawiatury i myszki komputerowej, fot. Pixabay 1412284 Schmidsi

W procesorze tekstu LibreOffice/OpenOffice Writer (6.2.4.2), odpowiedniku Microsoft Word, jest możliwość ukrycia znaków i pól. Służy to trochę bardziej zaawansowanym funkcjonalnościom. Przykładowo, w żywej paginie w główce strony (czyli w menu Format → Strona → Główka) można ustawić, by pokazywała nam tytuł ostatnio rozpoczętego artykułu według wybranego stylu nagłówka.

Taki element żywej paginy wstawia się do główki poprzez CTRL+F2 albo menu Wstaw → Pole → Więcej pól. Następnie w zakładce Dokument → rozdział → ustalić odpowiedni poziom, skorelowany z menu Narzędzia → numeracja rozdziałów.

Bywa jednak że akuratnie tytuł jest na tyle długi, że nie mieści się w główce strony i musimy go tam skrócić. Nie chcemy jednak, by skrócony był duży tytuł na początku artykułu w stylu nagłówkowym, ani w strukturze dokumentu (F5), ani w automatycznie generowanym spisie treści na podstawie styli nagłówkowych (Wstaw→Spis treści i indeks). Czyli w główce jest skrót tytułu, a poza główką tytuł jest pełny.

W tym celu należy pokazać pełny nagłówek z innym stylem, a ukryć skrócony nagłówek z właściwym stylem. Ukrycie jest względnie intuicyjne i łatwe do znalezienia: menu kontekstowe albo menu format po zaznaczeniu znaków → znak → efekty → ukryty. Jednakże odkrycie (ponowne pokazanie ukrytych) znaków już nie jest takie oczywiste i łatwe, bowiem nie można zaznaczyć ukrytego tekstu, żeby odznaczyć ukrycie :)

Aby tymczasowo pokazać znaki, które zostały ukryte, należy w menu Narzędzia → Opcje → Writer → Pomoc w formatowaniu → Pokaż formatowanie → zaznaczyć: Ukryte znaki. Wówczas niewidoczne znaki staną się widoczne, można je edytować i poprawiać, a następnie ponownie w opcjach zaniechać pokazywania ukrytych znaków :)

Większość osób nic z tego nie zrozumie, ale piszę to na wypadek, gdyby ktoś tego kiedyś też szukał jak ja dziś: autorzy prac magisterskich, licencjackich i innych dyplomowych, osoby składające publikacje lub nerdowie, albo gdybym sam zapomniał :) bo skład Varia Genealogica robię raz w roku i zapominam☺

szkic przewodowej klawiatury i myszki komputerowej, fot. Pixabay 1412284 Schmidsi

szkic przewodowej klawiatury i myszki komputerowej, fot. Pixabay 1412284 Schmidsi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *