Instrukcja rozpoznawania prawdziwości i uczciwości sprzedawców towarów i usług przez internet:
- Sprawdź stronę internetową sklepu (własną, na Allegro, eBay, Facebooku itp.). W menu górnym, bocznym lub w stopce powinien być link: O nas/firmie, Historia, Regulamin/Zasady, Kontakt itp. Tam powinna być nazwa firmy (w przypadku nie-spółek muszą być podane imiona i nazwiska), fizyczny adres tradycyjny siedziby (nie może to być skrytka pocztowa), numer z rejestru (w Polsce: NIP i ewentualnie KRS), adres e-mail, telefon. Strona musi mieć informację o przetwarzaniu danych osobowych na terenie Unii Europejskiej (klauzulę RODO). Strona powinna zawierać zdania poprawnie sformułowane, a nie wyglądać jak z automatycznego translatora typu translate.google.pl
- Pod ceidg.gov.pl znajdź przedsiębiorcę indywidualnego będącego osobą fizyczną albo pod eKRS.ms.gov.pl wyszukaj spółkę handlową lub inną organizację — w rejestrach publicznych po numerze KRS, NIP lub nazwie. Sprawdź, czy nie zawieszono/zlikwidowano działalności, adres i kody PKD są zgodne ze stroną internetową.
- Pod maps.google.pl wyszukaj adres z pominięciem nazwy firmy. Sprawdź, co tam się znajduje i czy nie jest to wirtualny adres setek firm.
- Sprawdź opinie/komentarze o firmie w wyszukiwarce Google, na Facebooku, w Ceneo, Opineo lub na blogach (np. eCommerce.edu.pl). Nie wszystkie muszą być prawdziwe (w obie strony: negatywne mogą pochodzić z konkurencji, pozytywne mogą pochodzić z samej firmy).
- Jeśli firma nie ujawnia właściciela, adresu lub RODO, działa poza PKD, lokalizacja, strona sklepu lub opinie/komentarze nie dają wystarczającej rękojmi pomyślnego zrealizowania i możliwości zareklamowania (zwrotu) zakupu — zaniechaj zakupów w takiej firmie.
Pewnie, możemy wszystko sprawdzać, ale życie i tak nieraz weryfikuje tę naszą walkę o „bezpieczeństwo w sieci” (jakże sławne). Między naszym sprawdzeniem a realizacją zlecenia wiele sie może wydarzyć i później i tak firma/sklep może ogłosić upadek, a my mieć kłopoty. Tu taki przypadek: http://www.prawo-cywilne.info/gwarancja_producenta_a_upadlosc-108-c.html