Nowy ISAP

Jak wiadomo, Kancelaria Sejmu RP udostępnia metryki (niemal?) wszystkich aktów ogłoszonych w Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polski, a dla znacznej ich liczby również teksty pierwotne, teksty jednolite i skany oryginałów. Strona nosi nazwę Internetowy System Aktów Prawnych, w skrócie ISAP. Kilka lat temu nosił jeszcze nazwę: Internetowy System Informacji Prawnej, w skrócie ISIP. Strona ta dostępna jest – nieodpłatnie – pod adresem isip.sejm.gov.pl.

Zdarza się niejednokrotnie, że strona ISAP nie działa. Kiedyś przyszło mi w końcu do głowy, że może zmieniono adres i jest to teraz (jak przystało) isap.sejm.gov.pl. Jak się okazało, nie było to prawdą i po prostu ISIP akuratnie nie działał. Jednak co ciekawe, pod adresem isap.* też coś się działo. Był to jakiś niezbyt ładny, testowy interfejs pod przyszły ISAP, w owej chwili nie działający.

Minęło kilka miesięcy i ponownie zaglądnąłem na stronę isap.sejm.gov.pl. Nie wszystko nowe jest widoczne dla oczu, ale niewątpliwie widać zmiany graficzne:

„Demo” projektowanego Internetowego Systemu Aktów Prawnych Kancelarii Sejmu RP. Na ilustracji – nowa wyszukiwarka. Internetowy System Aktów Prawnych © 2008 Kancelaria Sejmu

„Demo” projektowanego Internetowego Systemu Aktów Prawnych Kancelarii Sejmu RP. Na ilustracji – nowa wyszukiwarka. Internetowy System Aktów Prawnych © 2008 Kancelaria Sejmu

Internetowy System Aktów Prawnych © 2008 Kancelaria Sejmu

Obecna wyszukiwarka ISIP. Internetowy System Aktów Prawnych © 2008 Kancelaria Sejmu

Wyszukiwarka w niektórych zapytaniach działa (nie wiem od czego to zależy), ale metryczki aktów nie zawierają jeszcze linków do treści (tekstowej, zeskanowanej ani ujednoliconej). W metryczce pojawiły się natomiast hasła oraz link do innych aktów ogłoszonych w danym numerze dziennika. Wyciągnięto niejako na wierzch również wyszukiwanie aktów poprzez hasła.

Nowy ISAP ma również w planach udostępnienie API dla administracji publicznej do wykorzystania we własnych celach:

Na bazie usług sieciowych ISAP można konstruować aplikacje lub rozszerzać funkcjonalność już istniejących.
Zezwala się na używanie, kopiowanie i inne wykorzystywanie danych udostępnianych poprzez usługi sieciowe ISAP w celu ich publikacji:

  • na stronach internetowych urzędów administracji publicznej;
  • na stronach podmiotowych BIP;
  • w systemach e-BOI podmiotów administracji publicznej;
  • w systemach obiegu dokumentów wzdrożonych w podmiotach administracji publicznej.

Aplikacje komunikują się z usługami sieciowymi z wykorzystaniem internetowych protokołów i formatów danych. Protokołem stosowanym do komunikacji z usługą sieciową ISAP jest SOAP, zatwierdzony przez organizację W3C.

Lista metod udostępnianych przez usługi sieciowe ISAP dostępna jest pod adresem http://isap.sejm.gov.pl/services

Dzięki temu możliwe będzie tworzenie własnych interfejsów wyświetlających akty z ISAP. Z chęcią jako pierwszy zapiszę się na e-mailową prenumeratę! Chciałbym mieć tylko nadzieję, że interfejs ten będzie dostępny dla wszystkich podmiotów w celach niekomercyjnych, a nie tylko dla administracji publicznej (a co z sądami?).

Do projektowanej strony dołączono podręcznik specyfikacji technicznej „Usługi sieciowe ISAP” z kwietnia 2008 r. (autorzy: Krzysztof Radzimski, Adam Kopciński; zatwierdzili: Ryszard Adam Grytner, Zbigniew Jabłoński).

Jak na razie nowy ISAP jest nadal w fazie budowy. Czy 1 stycznia 2009 r. ujrzy światło dzienne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *