Obie żony Jędrzejaczyka to moje krewne

Jan Jędrzejaczyk ze Zdziechowic dwukrotnie żenił się: wpierw w 1896 r. z Joanną Baryłą siostrą mojej prababci Ludwiki (synową Petroneli Kalinowskiej z domu Kokot), a po jej śmierci w 1909 r. z Michaliną Morawiak.

Z Rodzinnych wspomnień Ignacego Jendrzejaczyka, najmłodszego syna Jana i Michaliny, wiadomo, że ojcem Michaliny był Piotr Morawiak mający w chwili ślubu Michaliny 56 lat.

Dzięki temu mogłem niedawno sprawdzić metrykę urodzenia Piotra z 1854 r., jak również ślubu jego rodziców Franciszka i Katarzyny z 1846 r. W akcie małżeństwa jako rodzice Franciszka (ur. ok. 1824 w Strojcu) wymienieni są żyjący Mateusz Morawiak i zmarła Marianna Wicher.

W międzyczasie w 1860 r. znalazłem też metrykę ślubu wspomnianej Petroneli Kalinowskiej z domu Kokot, w której rodzicami panny młodej byli Jakub i Marianna z Morawiaków małżonkowie Kokotowie. Jednakże takiej pary w innych metrykach wówczas nie odnalazłem, choć był jakiś inny Jakub Kokot i jego żona Julianna Morawiak. Czekałem więc na weryfikację imienia matki Petroneli w metryce jej urodzenia.

Niedawno udało się, Marianna okazała się Julianną. Dzięki temu mogłem dopasować ją do metryki zgonu Julianny (ur. ok. 1813, zm. 1848), zgodnie z którą rodzicami Julianny byli Mateusz Morawiak i Franciszka Wicher.

Reasumując, dziadek zarówno Michaliny jak i Petroneli nazywał się Mateusz Morawiak, a ich babcie były z domu Wicher. Różni się jedynie imię tych babć, u Michaliny była to Marianna (wg metryki ślubu jej dziadka Franciszka), u Petroneli była to Franciszka (wg metryki zgonu jej matki Julianny).

W latach 1839-1846 w praskiej parafii zmarła tylko jedna Marianna Morawiak. W 1839 r. owdowiła Jakuba Morawiaka, a jej nazwiska po ojcu w akcie zgonu nie wymieniono. Nie była więc żoną Mateusza, bowiem ten żył jeszcze w 1846 r. a mieli wspólne dziecko urodzone ok. 1824.

Znalazłem jednak metrykę śmierci Franciszki Morawiak z Wichrów (zm. 1840), która owdowiła Mateusza Morawiaka, oraz metrykę śmierci wdowca Mateusza Morawiaka (zm. 1855), którego zmarłej małżonki w tymże akcie zgonu nie wymieniono.

Przyjmuję więc, że w akcie ślubu syna Mateusza i Franciszki pomylono imię matki, którą zamiast Marianny była Franciszka.

Tym samym okazuje się, że moja własna praprapra(3)babcia Julianna Kokotowa z Morawiaków była rodzoną siostrą znanego mi już wcześniej Franciszka Morawiaka.

Powiązanie rodziny Baryłów, Jędrzejaczyków i Morawiaków

Powiązanie rodziny Baryłów, Jędrzejaczyków i Morawiaków

W kolejnych pokoleniach, rodzeństwem stryjeczno-ciotecznym były ich dzieci Petronela Kalinowska z Kokotów i Piotr Morawiak. Kuzynami przez wspólnych pradziadków byli Ludwik Kalinowski i Michalina Jędrzejaczykowa z Morawiaków. Michalina była drugą żoną szwagra żony Ludwika.

Morawiakowie ze Strojca
Przewiń suwakiem w prawo, aby zobaczyć resztę.

Zawsze podkreślałem, że choć do drzewa genealogicznego wpisałem potomków obu żon Jana Jędrzejaczyka, to tylko potomkowie z pierwszej żony Joanny Baryły są moją rodziną i krewnymi. Teraz ten pogląd muszę poprawić. Krewnymi i rodziną są potomkowie z obu żon, również z drugiej żony Michaliny z Morawiaków. Z pierwszą żoną dzieli mnie jednak bliższy stopień pokrewieństwa (5) niż z drugą (9).

Wzajemne relacje rodzinne pomiędzy Morawiakami, Jędrzejaczykami, Baryłami i Kalinowskimi

Wzajemne relacje rodzinne pomiędzy Morawiakami, Jędrzejaczykami, Baryłami i Kalinowskimi (kliknij, aby powiększyć)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *