Strojeckie koligacje rodzinne

Według aktu zgonu ojca teściowej Aleksandry Baryły (po mężu Dudek) — Wojciecha Zagrodnika z 1866 r., był on synem „Pawła i Maryanny z Reszpów?” (nazwisko rodowe niewyraźne). Przyjmuję to za niepewne źródło wstępnie potwierdzające jednak, że Wojciech był synem Pawła Zagrodnika i Marii (Marianny) Respond.

Akt zgonu Wojciecha Zagrodnika (ASC Praszka 59/1866)
Akt zgonu Wojciecha Zagrodnika (ASC Praszka 59/1866)

Wespół z dwoma innymi metrykami, świadczy to o zawiłych koligacjach Zagrodników również z rodzinami Morawiaków i Kalinowskich. Córka Pawła i Marii/Marianny, również Maria/Marianna, wyszła bowiem za Kaźmierza (Kazimierza) Morawiaka, syna Mateusza a brata Julianny i Franciszka.

Postanowiłem zebrać na jednym drzewie genealogicznym wszystkie dotychczas odkryte na podstawie metryk parafii Praszka wielokrotne powiązania między poszczególnymi rodzinami zamieszkującymi Strojec lub okolice w XIX w. Wielokrotne powiązania tworzyli wówczas Kalinowscy, Baryłowie, Kokotowie, Morawiakowie, Zagrodnikowie, Dudkowie, Jędrzejaczykowie i Bakalarczykowie. Nie stwierdziłem jeszcze bardziej zawiłych powiązań z rodzinami Lipczaków, Kukułów, Krzemińskich, Słabików czy Stykałów (z tymi rodzinami pozostałe łączą się tylko jednokrotnie). Nie wiem również, czy i jakie istniały związki między dwoma rodzinami Morawiaków: jedną od mojego przodka Mateusza Morawiaka oraz drugą od Walentego Morawiaka (ojciec Karola z poniższego wykresu, to są przodkowie linii Andrzeja Kalinowskiego od Łukasza).

Przez koligacje lub wielokrotne powiązania rozumiem sytuację, gdy dwie rodziny powiązane są co najmniej dwoma różnymi małżeństwami, tj. rodzeństwo lub dalsze kuzynostwo wychodzi również za rodzeństwo lub kuzynów z tych samych rodzin.

Wykres powiązań jest zapewne skomplikowany, gdyż i takie były relacje między rodzinami. Różne rody starałem się oznaczyć różnymi kolorami.

przewiń suwakiem aby zobaczyć całość
lub zobacz w formacie: PNG, JPEG lub GIF

Uprzednio opisywane koligacje

Jędrzejaczykowie

Kokotowie

W papierowej broszurze „Genealogia Strojecka 2010. Wykresy przodków i potomków rodzin Baryłów, Kalinowskich, Lipczaków, Kokotów, Morawiaków, Krzemińskich, Bakalarczyków i Dudków pochodzących ze Strojca koło Praszki” — zawarłem również następujący wykres (kliknij na obrazku aby powiększyć; liczby oznaczały numery stron):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *